Testovanie systému rendez-vous (RV) v Komárne
ZaMED, ako prvá záchranná zdravotná služba na Slovensku, spustila v júni 2023 pilotný projekt testovania systému rendez – vous (RV) v Komárne. Použila pritom elektrické vozidlo Škoda Enyaq iV. V praxi to znamená, že k pacientom vyžadujúcim si ošetrenie dorazí súčasne lekár so záchranárom na malom osobnom vozidle a posádka Rýchlej zdravotnej pomoci (RZP). Obe posádky sa stretnú na mieste zásahu, kde je pacient ošetrený lekárom. Ak nie je potrebná prítomnosť lekára pri prevoze, transport pacienta do nemocnice zabezpečí posádka RZP a lekár je tak ihneď dostupný pre ďalší zásah. ZaMED za viac ako rok testovania RV v Komárne potvrdil, že tento model zvyšuje dostupnosť lekára a efektivitu zásahov až o 25 %. Aj na základe poznatkov získaných z testovacej prevádzky RV v Komárne bol tento systém využitia lekára v záchrannej zdravotnej službe od 1.1.2024 zákonom na Slovensku zavedený do praxe.
Otvorenie prvej mobilnej stanice záchranky na Slovensku (AMoS)
V Komjaticiach ZaMED v januári 2024 uviedol do prevádzky prvú autonómnu modulárnu mobilnú stanicu záchrannej zdravotnej služby na Slovensku (AMoS). Systém staníc AMoS je unikátnym vlastným riešením vyvinutým záchrannou zdravotnou službou ZaMED. Stanica AMoS poskytuje zázemie pre posádky záchranárov v čase medzi výjazdmi. Stanice AMoS poskytujú záchranárom miestnosti na odpočinok, stravovanie, osobnú hygienu, ale aj dekontaminačné priestory, priestory na skladovanie liekov a ďalšieho materiálu, ale aj kryté státie pre sanitku a parkovacie miesta pre slúžiaci personál. Vďaka modulárnej konštrukcii možno stanicu AMoS v priebehu 48 hodín presťahovať na nové miesto. Stanice AMoS môžu byť napojené na bežnú sieťovú infraštruktúru, ale v prípade potreby môže byť stanica nezávislá od bežnej energetickej siete. Zavedenie systému AMoS zlepšuje dostupnosť záchrannej zdravotnej služby, znižuje prevádzkové náklady a poskytuje ekologické riešenie. Mobilné stanice AMoS umožňujú pružne reagovať na potreby v zmene rozmiestnenia staníc záchrannej zdravotnej služby na Slovensku, ale tiež môžu byť pomocou pri náhlej potrebe záchrany ľudských životov napríklad v prípade prírodných katastrof, humanitárnych kríz, epidémií či násilných konfliktov.
Unikátne tréningové centrum pre záchranárov
Záchranná zdravotná služba ZaMED vybudovala unikátne tréningové centrum pre zdravotníckych pracovníkov. Tréningové centrum ZaMED vzniklo prestavbou bývalého krytu civilnej ochrany v Komárne, pričom pôvodná funkcia krytu zostala zachovaná aj po vybudovaní Tréningového centra. Tréningové centrum ZaMED je pre záchranárov prvým moderným simulačným centrom zameraným na záchrannú zdravotnú službu na Slovensku. Vďaka variabilným priestorom a špičkovým technológiám poskytuje realistické podmienky na precvičovanie zásahov, umožňuje detailnú simuláciu reálnych situácií a následný rozbor záchranárskych zásahov. Najsilnejšou stránkou tréningového centra je však špičkový tím inštruktorov, medzi ktorých patria záchranári a lekári s prestížnymi medzinárodnými inštruktorskými certifikátmi. Inštruktorský tím simulačným vzdelávaním zvyšuje pripravenosť zdravotníkov na rôzne scenáre. Výnimočnosť centra potvrdzuje aj medzinárodná akreditácia tréningového centra ZaMED ako jediného centra na Slovensku na niektoré špecializované kurzy. Príkladom je špecializovaný ASLS kurz, akreditovaný University of Miami, ktorý sa zameriava na starostlivosť o pacientov s náhlou cievnou mozgovou príhodou, alebo TECC kurz, akreditovaný National Association of Emergency Medical Technicians, zameraný na taktickú medicínu. Tréningové centrum ZaMED je otvorené pre záchranárov zo všetkých štátnych a neštátnych záchranných služieb, ale aj pre hasičov, policajtov, vojakov a príslušníkov ďalších bezpečnostných zložiek, čím pomáha zvyšovať úroveň záchrany ľudských životov na celom Slovensku.
Zavedenie EKG telemetrie v každej sanitke
ZaMED ako prvá záchranná služba na Slovensku spustila telemetrický prenos EKG záznamu do kardiocentra z každej sanitky.
Posádky ZZS ZaMED sú vybavené EKG prístrojmi na telemetrický prenos EKG záznamu do príslušných kardiocentier, čo uľahčuje konzultáciu stavu pacienta a jeho EKG záznamu medzi posádkou záchrannej zdravotnej služby a cieľového kardiocentra a zároveň umožňuje mobilizovať intervenčný tím v PKI centre ešte počas transportu pacienta záchrannou zdravotnou službou.
V praxi to znamená, že keď v teréne ošetruje posádka pacienta s podozrením na infarkt, pri ktorom zvažuje priamy transport do kardiocentra, zašle EKG záznam pacienta do kardiocentra, kde lekári najprv vyhodnotia, či pacient skutočne patrí na ich operačný stôl. Následne sa lekári môžu pripravovať na invazívny zákrok, kým je pacient ešte len na ceste do nemocnice.
ZaMED aj naďalej pokračuje v skvalitňovaní možnosti konzultácií medzi zasahujúcimi záchranármi a lekármi. ZaMED ako prvá záchranka na Slovensku spustila do testovacej prevádzky novú formu telemetrického prenosu záznamu EKG a ďalších kriticky dôležitých hodnôt životných funkcií pacientov z miesta zásahu ambulancie RZP ku konzultujúcemu lekárovi. Ten sa môže nachádzať niekoľko desiatok kilometrov od miesta zásahu, buď pri počítači čakajúc na iný zásah na stanici RLP, alebo môže byť priamo na ceste k inému pacientovi a EKG záznam dostane, prečíta, vyhodnotí a odkonzultuje prostredníctvom smartfónu. Prístroj Corpuls3 tak vďaka telemetrickému prenosu dát prostredníctvom mobilnej dátovej siete pomáha záchranárom v teréne správne vyhodnotiť aj niektoré komplikované poruchy srdcového rytmu, alebo odhaliť skrytý infarkt, či náhle skomplikovanú angínu pectoris.
Spolupráca na tvorbe seriálu Ta3 – Záchranári
Záchranári zo ZaMED-u aktívne spolupracujú na tvorbe seriálu Záchranári, vysielaného televíziou TA3. Verejnosti tak už od roku 2021 každý mesiac novými príbehmi približujú svoju každodennú prácu. Seriál zachytáva skutočné zásahy záchranárskych posádok priamo v teréne a zobrazuje ich nasadenie pri záchrane životov. Reálne zábery a rozhovory so záchranármi a lekármi približujú náročné situácie, ktorým tímy denne čelia. Cieľom relácie je v prvom rade edukácia širokej verejnosti o činnosti a úlohách záchrannej zdravotnej služby. Seriál tiež krátkymi edukatívnymi vsuvkami približuje laickej verejnosti príznaky jednotlivých akútnych stavov, riešených záchranármi v teréne. Pri záchrane ľudských životov sú totiž kľúčoví práve laici, rodina, kolegovia, priatelia, alebo aj náhodní okoloidúci v blízkosti pacienta.
Súťaž vodičov záchraniek – Komárno Rescue Grand Prix
Záchranná zdravotná služba ZaMED pravidelne organizuje internú súťaž pre svojich vodičov sanitiek v areáli Slovakia Ring-u v Orechovej Potôni. Tá obsahuje viaceré disciplíny, ktorých úlohou je otestovať zručnosti vodičov, ich reakcie na nepredvídateľné podmienky a schopnosť rýchlo reagovať v núdzových situáciách.
Vodiči sanitiek majú oveľa širší rozsah zodpovednosti, než len vedenie sanitného vozidla. Sú kľúčovou súčasťou záchranného systému a ich pomoc priamo ovplyvňuje kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti pacientom. Štatistiky ukazujú, že najrizikovejšou časťou celého procesu zabezpečovania záchrannej zdravotnej služby je samotná jazda sanitkou k pacientovi a následná preprava do nemocnice. V tomto zmysle možno s istotou tvrdiť, že vodiči sanitiek zohrávajú rozhodujúcu úlohu pri záchrane životov, nielen pacientov, ale aj záchranárov. Ich odborné zručnosti a schopnosť rýchlej reakcie sú kľúčové pre zachránenie života. Cieľom podujatia je zlepšiť výkon vodičov a zabezpečiť, aby boli maximálne pripravení na výzvy, s ktorými sa stretávajú pri svojej práci.
Testovanie využitia motoriek v záchrannej zdravotnej službe
Záchranná zdravotná služba ZaMED uviedla v roku 2020 do prevádzky prvú záchranársku motorku. Inšpirácia prišla zo zahraničia, kde sú motocykle už roky súčasťou záchrannej služby a prispievajú k rýchlejšiemu zásahu. K pacientom totiž vyrážajú súbežne so sanitkami, a súčasťou výbavy sú tie isté lieky, ktoré má klasická veľká sanitka. Motorka je vybavená defibrilátorom, EKG prístrojom, kyslíkovou fľašou a ďalšími pomôckami, ktoré sú potrebné pre starostlivosť o pacientov v život ohrozujúcich stavoch. Motorka so záchranárom sa v praxi dostáva rýchlo aj na ťažšie dostupné miesta a dokáže tak zachraňovať ľudské životy a zdravie v prípadoch, keď úspešnosť záchrany závisí od času podania liečby.
Certifikované centrum pre výučbu kurzu TECC – Tactical Emergency Casualty Care
Záchranná zdravotná služba ZaMED ako prvá na Slovensku získala certifikát na poskytovanie najintenzívnejšieho kurzu taktickej medicíny na svete – TECC. Stala sa tak prvým a jediným slovenským certifikovaným tréningovým centrom americkej organizácie NAEMT (National Association of Emergency Medical Technicians) pre kurzy Tactical Emergency Casualty Care (TECC). Tento prestížny certifikát získala po náročnom rok trvajúcom procese, ktorý́ zahŕňal absolvovanie kurzu v zahraničí, prípravu špeciálneho vybavenia a unikátnych tréningových priestorov a splnenie mnohých ďalších požiadaviek NAEMT na akreditáciu tréningového centra v Komárne. Proces zavŕšilo úspešné zorganizovanie prvého kurzu TECC na Slovensku pod odborným dohľadom zahraničných expertov. Vzhľadom na profesionálne zvládnutie sa ZaMED stal oficiálnym a jediným tréningovým centrom NAEMT pre kurzy TECC na Slovensku.
Kurzy TECC predstavujú vrchol odbornej prípravy v oblasti záchrannej zdravotnej služby a rozšírenej prvej pomoci. Ako jeden z najnáročnejších kurzov svojho druhu, TECC je dostupný́ iba u niekoľkých vybraných organizácií vo svete. Tento prestížny kurz je navrhnutý́ tak, aby pripravil záchranárov na najextrémnejšie a najkritickejšie situácie, ako sú horiace budovy, výbuchy pri teroristických útokoch, či incidenty s aktívnym strelcom.
Hoci by sme si mohli myslieť, že sa nás podobné situácie netýkajú, streľba v centre Viedne či na univerzite v Prahe ukazujú, že riziká sú reálne a môžu nastať kdekoľvek. V takýchto situáciách
môže hroziť nebezpečenstvo nielen obetiam, ale aj zasahujúcim záchranárskym zložkám. S narastajúcou frekvenciou podobných incidentov je pravdepodobnosť, že sa môžu vyskytnúť aj u nás, čoraz reálnejšia. Preto je práve teraz čas zodpovedne sa na podobné situácie pripraviť. Absolvovanie TECC kurzu znamená pre záchranárov nielen výrazné zlepšenie ich odborných schopností, ale aj obrovský benefit pre pacientov, ktorí sa ocitnú v krízových situáciách. Vďaka špičkovému tréningu a simuláciám reálnych scenárov budú záchranári schopní poskytovať rýchlu a efektívnu pomoc aj v tých najnebezpečnejších podmienkach. Tento kurz spája teoretické znalosti s praktickými skúsenosťami, čím zabezpečuje, že jeho absolventi sú pripravení čeliť akýmkoľvek výzvam a zachrániť čo najviac životov.
Medzinárodná súťaž záchranárov – Komárno Rescue
Záchranná zdravotná služba ZaMED už dvanásť rokov organizuje medzinárodnú súťaž Komárno Rescue. Súťaž je zameraná na otestovanie vedomostí a zručností posádok RZP, ktoré sú potrebné pre výkon práce. Cieľom súťaže je, aby si záchranári odniesli zo simulovaných zásahových situácii cenné skúsenosti, ktoré im pomôžu pri reálnych zásahoch a zvýšia úroveň poskytovania zdravotnej starostlivosti.
Súťaž obsahuje náročné disciplíny, ktoré simulujú reálne situácie, s akými sa záchranári stretávajú v praxi. Úlohy sú navrhnuté tak, aby preverili kompletný rozsah zručností potrebných na prácu v urgentnej medicíne. Od simulácií dopravných nehôd cez resuscitáciu pacientov, až po riešenie hromadných nešťastí. Profesionálny záchranár musí mať odborné vedomosti, fyzickú zdatnosť a schopnosť rýchlo rozhodovať v stresových situáciách. Kľúčová je aj jeho schopnosť pracovať v tíme a flexibilne sa prispôsobovať rôznym podmienkam.
Súťaž navyše, nevyžaduje žiadne štartovné, čo zvyšuje jej prístupnosť pre všetkých záujemcov. Autentickosť pripravených súťažných scenárov, a najmä odborná spätná väzba na riešenie situácie, pomáhajú záchranárskym posádkam konať optimálne pri výjazdoch v reálnom živote.
Svetová špička v starostlivosti o pacientov s mozgovou príhodou
Záchranná zdravotná služba ZaMED získala v roku 2024 najvyššie možné ocenenie v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti – diamantový status EUSEM EMS Angels Awards. Diamantový status je najvyššie možné ocenenie, ktoré môže poskytovateľ prednemocničnej starostlivosti získať v rámci kategórie starostlivosti o pacientov s náhlou cievnou mozgovou príhodou (NCMP). ZaMED ako jediný na svete dosiahol tento status za všetky štyri hodnotené kvartály roka, čo ich posúva do absolútnej svetovej špičky v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti. Tento úspech sa nepodarilo obhájiť počas štyroch kvartálov žiadnej inej záchrannej zdravotnej službe.
Ocenenia EUSEM EMS Angels Awards udeľuje Európska spoločnosť pre urgentnú medicínu (EUSEM) v spolupráci s Iniciatívou Angels. Hodnotenie sa uskutočňuje štvrťročne a zohľadňuje kvalitu poskytovanej starostlivosti, dodržiavanie štandardizovaných postupov a aktívne vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov. Ocenenie je výsledkom nezávislého vyhodnocovania indikátorov kvality, ktoré sa opierajú o údaje z registrov. Len tie záchranné zdravotné služby, ktoré dokážu dosiahnuť najvyššie štandardy v napĺňaní týchto indikátorov, môžu získať diamantový status.
Diamantové ocenenie odráža dlhodobú víziu a snahu ZaMED-u o vytvorenie silnej a spolupracujúcej komunity, ktorá si kladie za cieľ poskytovať najvyššiu kvalitu starostlivosti pacientom s NCMP na Slovensku. Dôležitou súčasťou tejto vízie je implementácia moderných diagnostických postupov, pravidelné školenia personálu a používanie najnovších skórovacích systémov pre efektívne manažovanie pacientov.
„Je to uznanie nielen pre našu organizáciu, ale aj pre všetkých našich zdravotníkov, ktorí denne pracujú na tom, aby sme poskytovali pacientom s NCMP špičkovú starostlivosť.“
Prvý crash test sanitného vozidla na Slovensku
ZaMED v spolupráci s Ústavom znaleckého výskumu a vzdelávania Žilinskej univerzity zorganizoval v roku 2023 prvé crash testy sanitných vozidiel na Slovensku. Tie sa zamerali na riziká nesprávneho pripútania sa pacientov a posádky. Prvý test bol vykonaný pri rýchlosti 19 km/hod., zatiaľ čo druhý pri rýchlosti 40 km/hod. Obe situácie simulovali čelný náraz sanitky, ktorá prepravovala pacienta na nosidlách. Hlavným cieľom týchto testov bolo ukázať, aké môžu byť následky nesprávneho pripútania pacienta a posádky v prípade dopravnej nehody.
Výsledkom týchto nárazových testov bol videozáznam zachytený z viac ako 13 kamier, 3D sken miesta havárie a detailná správa obsahujúca výstupné dáta z figurín, spracované súdnymi znalcami v rôznych oboroch, čím bolo možné preskúmať priebeh a následky simulovanej dopravnej nehody z rôznych uhlov pohľadu.
Príležitosť vyskúšať svoje zariadenia pri havárii využilo aj Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby Slovenskej republiky. Do crash testu ambulancie sa zapojili s cieľom otestovať upevnenie zariadenia AVL, ktoré je súčasťou sanitky. Zariadenie slúži na komunikáciu medzi posádkou a operačným strediskom a je preto nevyhnutným vybavením vozidla. Tieto testy jasne ukázali dôležitosť dôkladného a správneho pripútania pacientov v sanitných vozidlách. Získané dôkazy ukazujú, že správne pripútanie pacientov v sanitných vozidlách môže výrazne zlepšiť ich bezpečnosť v prípade dopravnej nehody, a to nielen pre posádky, ale aj pre samotných pacientov.
Líder v digitalizácii medzi záchrankami na Slovensku
Záchranná zdravotná služba ZaMED je medzi Slovenskými záchrankami dlhodobým lídrom v inováciách a digitalizácii. Ako prvá záchranka zaradila do vybavenia posádok ZZS tablety. Následne spolu so zdravotnou poisťovňou Dôvera ZaMED spoluvyvinul on-line službu Bezpečné lieky 112, ktorá umožňuje záchranárom získať informácie o pacientom užívaných liekoch, dlhodobých diagnózach, hospitalizáciách, alergiách a ďalších zdravotných údajoch pacienta. ZaMED bol prvou záchrannou službou, ktorá sa plne zapojila do systému eZdravie, kam odosiela zdravotné záznamy ošetrených pacientov. Vlastná aplikácia vyvinutá ZZS ZaMED pomáha záchranárom rýchlejšie a presnejšie zaznamenávať údaje o poskytnutej zdravotnej starostlivosti priamo v sanitkách a správne reagovať na aktuálne okolnosti v situáciách, keď ide o sekundy. ZaMED tiež ako prvá záchranka na Slovensku vybavil všetky sanitky monitoringom GPS, všetky RLP posádky vybavil ultrasonografickými prístrojmi, prístrojmi na mechanické kompresie hrudníka, ako aj plne elektrickými nosidlami.
V roku 2021 ZZS ZaMED vyvinula a navrhla sanitku novej generácie na platforme VW Crafter a MAN TGE. Tieto moderné sanitky sú navrhnuté tak, aby spĺňali súčasné potreby medicíny a umožnili poskytovať pacientom zdravotnú starostlivosť na úrovni dnešnej doby. Dizajn novej sanitky bol vytvorený na základe špecifických požiadaviek a potrieb, ktoré vychádzajú z praxe záchranárov. Sanitky na tejto báze vyvinutej ZZS ZaMED dnes tvoria súčasť vozidlových parkov aj ďalších záchranných zdravotných služieb na Slovensku a v zahraničí. Inovácie zavedené do praxe v ZZS ZaMED umožňujú poskytovať kvalitnejšiu a rýchlejšiu zdravotnú starostlivosť pacientom a prispievajú k vyššej efektivite a bezpečnosti zásahov, čo je kľúčové pre poskytovanie špičkovej zdravotnej starostlivosti.